بعضي چيزها را زياد شنيده ايم اما كمتر پيش آمده كه ياديشان بيفتيم و يا از آنها استفاده كنيم. من هم كه از اين پديده مستثنا نيستم.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

صحيفه سجاديه كتابي است كه تا چند سال پيش سراغش نمي رفتم؛ تا اينكه يك روز اتفاقي تورقش كردم و حالا هر از گاهي( سالي يكي دو بار) سراغش مي روم. آنچه بيش از هر جنبه ديگري براي من جالب است منطقي و منصفانه بودن دعاهاي اين كتاب است. البته من هنوز تمام اين كتاب را نخوانده ام اما آنچه خوانده ام بسيار زيبا بود. نيايش درباره پدر و مادر -كه اصولا به افراد توصيه مي شود در سفر حج براي مادر و پدر خود بخوانند - بي نظير است. نيايش در شكايت از ظلم ظالم هم فوق العاده است. در ادامه متن ترجمه فارسي(ترجمه صدر بلاغي) اين نيايش را خواهم آورد. اين نيايش، خيلي وقتها مي تواند باعث آرامش و بهبود حس و حال آدمي شود.

 

« اي كسي كه اخبار شاكيان بر او پوشيده نيست. و اي كسي كه در شناخت حقيقت اخبار ايشان به گواهيهاي گواهان احتياج ندارد. و اي كسي كه ياريش به ستمزدگان نزديك است. و اي كسي كه مددكاريش از ستمگران دور است. تو خود دانسته اي –اي معبود من- آنچه را فلان كس (ظالم) در اثر غرور و بي اعتنايي به عذاب و كيفري كه تو مقرر داشته اي از من هتك كرده، از آنگونه امور كه تو او را از آن منع فرموده اي. خدايا پس بر محمد و آلش رحمت فرست و ستم كننده بر من و دشمن من را با نيروي خود از اجراي ستم درباره من بازدار و با قدرت خود تندي تيغ دشمني او را از من فروكاه و او را در كار خود مشغول دار و در برابر آنكه با او معارضه مي كند ناتوان ساز.

 

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست و ستمكار را به ستم درباره من رخصت مده و مرا در برابرش نيكو ياري كن و از ارتكاب نظير كارهاي او نگهدار و در حالي مانند حال او قرار مده. خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست و مرا در مقابل دشمن نصرت عاجلي ببخش كه شعله خشمي را كه در دل دارم بنشاند و داد دلم را از او بستانم. خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست و عفو خود را در برابر ستم او به من عطا كن و در مقابل بد رفتاريش با من، رحمتت را به من پاداش ده؛ زيرا هر ناملايمي در برابر قهر تو اندك است و هر مصيبتي پيش خشم تو سهل است. خدايا پس همچنان كه ستمزدگي را در نظرم ناپسند ساختي، مرا از ستمكاري نيز نگاهدار. خدايا من به هيچ كس جز تو شكايت نمي كنم و از هيچ حاكمي غير تو ياري نمي جويم.

حاشا كه چنين كنم! پس بر محمد و آلش رحمت فرست و دعايم را به اجابت پيوسته ساز و شكايتم را با تغيير دادن وضع موجود مقرون فرماي.

 

خدايا مرا به نوميدي از عدل خود ميازماي، و دشمن را به ايمني از عقوبت خود امتحان مفرماي، كه بر ظلم من اصرار ورزد و بر حقم مستولي شود. و به زودي عذابي را كه به ستمگران وعده داده اي، به او، و اجابتي را كه به بيچارگان وعده داده اي به من بنماي.

خدايا بر محمد و آلش رحمت فرست و مرا به قبول هر سود و زياني كه درباره ام تقدير كرده اي موفق دار، و به آنچه به نفع من از ديگران و به نفع ديگران از من گرفته اي خشنودم ساز، و به آن راهي كه راست تر است رهبريم كن و به كاري كه سالمتر و بي زيانتر است بگمار.

 

خدايا اگر خير مرا درآن بداني كه گرفتن حق من به تاخير افتد و انتقام از كسي كه به من ستم كرده تا روز فصل خصومتها و محل اجتماع متخاصمين متروك ماند، پس بر محمد و آلش رحمت فرست ومرا از جانب خود به نيت صادق و صبر دائم تاييد فرما و از خواهش بد و آزمندي اهل حرص پناه دهو تصويري از ثواب خود كه براي من ذخيره كرده اي و از جزا و عقاب خود كه براي دشمنم فراهم ساخته اي در دلم مصور ساز و آن را وسيله خرسندي من به قضاي خود و اطمينانم به آنچه اختيار كرده اي قرار ده. اي پروردگار جهانيان دعاي مرا اجابت كن زيرا تو صاحب فضل عظيم و بر هر چيز بينهايت قادري! »

 

مي دانيم كه صلواتهاي داخل متن براي تاكيد بر خواسته اي كه در جملات بعد، ذكر شده اند آمده اند.

 

/ 3 نظر / 3 بازدید
X

سه خط اول يادداشتت رو که ديدم می‌خواستم نظر بدم که دعای مربوط به پدر و مادرش رو خيلی دوست دارم. بعدش متوجه شدم که هم نظريم!

زهرا

سلام وبلاگ خوبی داريد ... موفق باشيد هم در شغلتون و هم در زمينه نوشتن متنهای قشنگ ... وبلاگ منم سر بزنيد .

the present

خيلی اين پستت چسبيد