نيت

تلويزيون روشن بود. مرحوم بهلول صحبت مي كردند. يكي از احاديثي كه گفتند حديثي بود از حضرت صادق عليه السلام با اين مضون كه وقتي مومني نيت گناهي مي كند حتي اگر فعل را مرتكب نشود، نيت بد تاثير خود را مي گذارد و بخشي از روزي مومن سلب مي شود. تحليل هم كردند كه بيشتر منظور روزي روح است. چه حديث ترسناكي! من پيشتر از اين، تمام احاديثي كه مربوط به نيت بود را به نيت خوب تعبير مي كردم. مثلا اينكه نيت خير بدون انجام فعل هم ثواب دارد و .... حالا كه اين را شنيدم بعضي احاديث را كه بارها شنيده بودم مرور مي كنم. «نيت سر عمل است». خب درست هم هست. نيت بد گناه ندارد؛ اما قاعدتا نبايد بي تاثير باشد. عجب! واقعا حساب و كتاب هستي خيلي دقيق است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

/ 3 نظر / 3 بازدید
X

من يكي كه انصافا نيتهايم حرف ندارد. نمي دانم چرا نيت خيرم در عمل ناشي از آن موثر واقع نمي شود و اغلب نتيجه شر مي دهد و سوسك مي شوم. نمي دانم اگر نيت شر داشته باشم چند ثانيه طول مي كشد كه سوسك زير دمپايي باشم.

rahi

سلام جناب شیث چه خوب که هم‌دانشگاهی از آب درآمدیم و از این که من را می‌شناسی واقعاً متاسفم؛ بدشانسی است دیگر. از این که لینک وبلاگم را گذاشتی ممنون، هیجان انگیز بود. این را من توی مکه روی دیوار دیدم: خدا دوست دارد وقتی یکی از شما کاری را انجام می‌دهد آن را اساسی (به لفظ عربی: متقن) انجام دهد. این طور است دیگر. موفق باشی.

غارنشین

چه حدیث ترسناکی.... منم تا حالا اینجوری نخونده بوودم..