همکار

رفته بودند ماموریت شهر ما وطن جان. روز آخر قبل سفر کلی تلاش کرد متشکرم یاد بگیرد که نگرفت. گفت می گویم شکرا، شبیهند! کلی تجربه ی سفر به کشورهای همسایه ما دارد. گفتم نههههه! می دانی که ما پرشین هستیم و خیلی برایمان این ناخوشایند است. ممکن است نتیجه ی منفی در مراوداتت داشته باشد. گفت ولی احساس می کنم این که گفتی هم عربی است. گفتم بله! ولی عربها اینرا برای این منظور استفاده نمی کنند. مضافا اینکه م آخرش فارسی اش کرده.

امروز آمد و گفت که چقدر شهر ما را دوست داشته. نکات مثبت قابل توجهش حضور خانمها در همه ی عرصه ها از مهندس حاضر در جلسه تا صندوقدار و فروشنده و غیره بود. رانندگی خانمها هم توجهش را جلب کرده بود. جدا نبودن فضاهای مردانه و خانوادگی مثل بعضی کشورهای همسایه متعجبش کرده بود مثلا صف صندوق! گفت در عر.بس.تان صندوق مردانه از صندوق خانوادگی در فروشگاهها جداست.

تمیزی و مدرنی تهران جان هم برایش جالب توجه بود که شهر به این بزرگی با هشت میلیون ساکن - گفت ویکی پدیا می گوید این رقم را- یک تکه زباله در خیابان و پیاده رو اش نبود. مدل ماشینها که اصولا پژو بودند و به قول خودش مثل بعضی کشورهای همسایه درب و داغون نبودند هم برایش مثبت بود. بازار هم رفته بود و شلوغی معذبش کرده بود اما گفت اصلا آن ناامنی که من در ذهنم داشتم را نداشت. توی همین اشتوتگارت در جاهای خیلی کمتر شلوغ- یعنی نسبت به بازار تهران- جیب برها جیبت را می زنند. گفت احساس امنیت کرده و مشکلی هم پیش نیامده!

یکی که رد می شد گفت سوغاتی چه آورده ای؟ گفت من خرید خوراکی نرفتم. می خواست پسته و زعفران بخرد. میزبان یک ساک هدیه داد که یکی از محتویاتش یک کیلو پسته و قدری زعفران بود. برای خودش یادگاری یک بطری خالی آب معدنی آورده بود! گفتم چرا؟ گفت نوشته های روی بطری به یک زبان دیگر است برایم جالب بود.

از تفاوت تومن و ریال متعجب بود! همراه داشتن پول نقد همه جا به خاطر قبول نکردن کارتهای اعتباری بین المللی هم اذیتش کرده بود. گفتم گلی به جمال دولتهای تح.ریم کننده!

بعد یک نکته ای گفت که برای من هم جدید بود!!! گفت شما رقم پنج را طور خاصی می نویسید. بعد برای دیگری توضیح داد شکل قلب برعکس اما کشورهای همسایه پنجشان همه گرد است و دندانه ی زیرش را ندارد! درست گفت به گمانم. گفتم ما آن مدل پنج را هم داریم اما روی اسکناسهایمان این پنج دندانه دار است. شکل قلب برعکس بودن کلی توجهش را جلب کرده بود. در کل خیلی خوشش گذشته بود. گفت مدیا چه  تصویر غیر واقعی ای برای ما ساخته! ایران خیلی مدرن و دوست داشتنی است و چه مردم مهربان و خوبی دارد! گفتم بلهههههههه!

/ 1 نظر / 17 بازدید
م و

بهش از قول من بگو تهران که شهر خوب ما نیست اگر یک توریست خوشبخت بودی اصفهان رو می دیدی حیف که سفرت کاری بوده[زبان] واقعا من ده دقیقه ی تهران رو به زور تحمل می کنم اونم با این شلوغی! پنج عاشقانه!!! مردم چه نگاههایی دارند[نیشخند]