بی ادب یا بی تربیت؟

همکار کوچکتر امروز از یکی شاکی شده بود. گفت فلانی خیلی بی تربیت است! من یاد گذشته های خیلی دور افتادم. به گمانم سالها بود این کلمه را نشنیده بودم. ( نوستالزیک بود:)) گفتم بهتر است بگویید بی ادب! گفت چه فرقی دارد؟ و من یک خاطره از گذشته های دور تعریف کردم:

بچه که بودیم - قبل ار دبستان- بعضی وقتها دعواهایمان بالا می گرفت و به هم حرف بد می زدیم. دو حالت داشت یا طرف بی تربیت بود یا بی ادب. بی تربیت از بی ادب بدتر بود:)

هر وقت دعوای ما دو تا با هم یا با بچه سومی بالا می گرفت و بی تربیت از دهان یکی از ما دو تا خارج می شد؛ مامان خانم کامنت می دادند که این کلمه را نگویید. با این کلمه، بزرگترها را زیر سوال می برید کسانی که در تربیت آن فرد دخالت داشته اند. این حرف یعنی طرف درست تربیت نشده یا از آن بدتر اصلا تلاشی برای تربیتش صورت نگرفته؛ مثال هم می زدند که چطور ممکن است از شما دو تا که هر دو بچه های من هستید یکیتان را تربیت کرده باشم و دیگری را نه؟ خب منطق ما هم تایید می کرد که از ما دو تا، اگر یکی با تربیت باشد دیگری هم هست. در نتیجهی این کامنت، نهایت حرف بد ما می شد: خیلی بی ادبی!!!

یادش بخیر! 

در پایان: مامان خانم نکته سنج بسیار دوستت داریم- از طرف ما دو تا

/ 3 نظر / 2 بازدید
سماع

che jaleb! man hichi yadam nabod,hata baede khondan in post ham koli tool keshid ta in khatere khofte be zehnam bargarde,merci Sheyth e aziz, mahzoz shodam

مرضیه

شما دو تا دعوا می کردیم با هم؟ یه جورایی شبیه خوددرگیری به نظر میاد. جالبه

می کردیم، نه! منظورم می کردین بوده مسلما