قصه ی آدمها

در گروه تحقیقاتی ما یک دختر محجبه ی عرب هست که از اردن اومده. دانشگاهشون برنامه تبادل دانشجو با المان داره و باید دو ترم رو آلمان بگذرونند و ایشون هم کار آموزی اومده اینجا! کار آموزی رو می رند تو صنعت اما ایشون اومده کار تحقیقاتی می کنه! خلاصه این بنده خدا خودش رو عرب می دونه چون متولد و بزرگ شده ی کویت ه، به خاطر اینکه پدر و مادرش پاسپورت اردنی دارند ایشون هم تبعیت اردنی داره ولی پدر مادرش فلسطینی مهاجرند پس فلسطینیه. 

اولین باری که منو دید و اسمم رو پرسید و گفت سخته، گفتم هم معنی فلان کلمه عربیه باورش نشد که ما زبونمون عربی نیست ( دوستان مستحضر هستند که اسم من یکی از حروف مخصوص فارسی رو داره و تابلوئه که عربی نیست). چند بار گفت من فکر می کردم همه کشورهای دور و بر، عربی حرف می زنند. یه دفعه هم گفت این کلمه ای که گفتی اسمته تو عربی نیست گفتم بابا جان چون اسم من فارسیه و فارسی کلا یه زبون دیگه غیر عربیه!! به یکی دیگه هم گفت. اون یکی هم گفت منم مثل تو اولش تعجب کردم اما بعد فهمیدم که ایرانیها با عربها فرق دارند و زبونشون و نژادشون متفاوته.

چند روز بعد این دوست عرب ما، داشت برای یکی از آلمانیها توضبح می داد که کشورهای اطراف خلیج! اکثرا زبونشون عربیه اما همه هم عربی حرف نمی زنند مثلا ایرانیها! منم گفتم منظورت خلیج فارسه دیگه!! اون آلمانی بنده خدا هم خیلی پرت بود از معرکه. بعد من اضافه کردم که خلیج فارس اگر چه اسمش فارسه اما اکثر کشورهای دور و برش عربند و این اسم دلیل تاریخی داره! دوست عرب ما خوشش نیومد!!!!

چند روز بعدتر برای ناهار مرغ گرفت. من فکر کردم حواسش نبوده با تعجب گفتم مرغ گرفتی! گفت پدرم گفته اگر هیچی برای خوردن پیدا نکردی می تونی گوشت مرغ بخوری ولی قبل شروع باید بگی بسم ا... و اونوقت مشکلش حل می شه و می تونی بخوری منم الان مشمول این شرایطم و بسم ا... رو گفته ام!!!! منوی ناهار خوری هر روز حداقل یک غذای گیاهی داره!!!!!

یکبار هم حرف شد و گفت ما کشورهای عرب مثل سوریه و مصر و ... گفتم شما هم قدیم عرب نبودید گفت آره ولی الان عرب هستیم!!!!

/ 4 نظر / 3 بازدید

سلام دوستان محترم و عزیز تعداد رأی‌ها به شکلی تغییر کرده که سهم "persianGulf" به 54درصد نزدیک شده و به این معنی‌ است که گوگل به زودی مجبور خواهد شد اسم "Arabian Gulf" را انتخاب کند. من این ایمیل را برای 20 نفر فرستاده‌ام. اگر هر نفر شما آن را به ده نفر جدید بفرستید ، و این کار ۳ دفعه تکرار بشود ، تعداد رأی‌ها از یک میلیون می‌گذرد. لطف کنید به خاطر خودمان و نسل‌های آینده کوتاهی‌ نکنیم. با سپاس. http://persianorarabiangulf.com/

the present

یک بار شبیه همین گفتگو رو هم من داشتم ، یک هم دانشگاهی پاکی ( پاکستانی) داشت می گفت خلیج... من منتظرموندم تا حرفش تموم شد و آخرش گفتم منظورت از خلیج ، خلیج فارس ه دیگه نه؟ چون چیزی به نام خلیج نداریم.خیلی تعجب کرد ! البته او اولین نفری نبود که تعجب می کنه و آخرین هم نخواهد بود.

این عقیده اهل تسنن و معدودی از شیعیان هست که منظور از "مِمَّا ذُكِرَ اسْمُ اللَّهِ عَلَيْهِ" اینه که موقع خوردنش اسم خدا رو بیارین و استناد هم می کنن به این که خدا در قرآن گفته طعام اهل کتاب برای شما حلاله و دست کم ذبایح اهل کتاب برای ما حلال هست. ما به احادیثی از امامان معصوم استناد می کنیم و این برداشت رو رد می کنیم. البته از شیعیان افراد انگشت شماری ذبایح اهل کتاب رو حلال می دونن اگه فرصت کردی این پستم رو ببین http://zakhireh7512.persianblog.ir/post/355 مخصوصا یه مقاله در دومین پا نوشتش هست که با دو تا ستاره خوندنش رو توصیه می کنم. به نظر اینجانب بحثهای فقهی پیچیده است و نیاز به سواد خیلی خیلی زیاد داره درنتیجه من شخصا از ترس این که طرفم آدم قدری باشه احتیاطا وارد هیچ نوع بحث فقهی نمیشم:) پیشنهاد: با اون بنده خدا دوست باش حتی اگه به نظرت دوست داشتنی نیاد؛)

روانی

خوبه من اونجا نبودم چون در این شرایط خیلی زود حرصم در میاد و قاطی می‌کنم. هرچند قاطی کردن در چنین مواقعی بدترین کاریه که می‌تونه باعث شه خارجی‌ها عرب‌ها رو به ایرانی‌ها ترجیح بِدَن... واقعا خیلی سخته که مدام در حال ثابت کردن خودت باشی.