تجربه های جدید

امروز به سه ماه گذشته و تجربیات منحصر به فردش فکر می کردم. فکر کردم شاید بد نباشد من بعد هر از گاهی بنویسم برای ثبت در تاریخ شخصی که به طور خلاصه چی یاد گرفته ام؟

از تجربه ها یا آموخته های جدید این سه ماه کار کردن این بود که:

اول -  فهمیدم تعداد زیادی نرم افزار کاربردی مجانی وجود دارند که می شود  یاد گرفت و تازه از نتایج این یاد گرفتن پول هم درآورد چرا که همیشه هستند کسانی که جرات یا فرصت آن سرمایه گذاری زمانی را ندارند! به عنوان مثال به هم تخصصیهایم توصیه می کنم آلوها و تری ای پلاس را که هر دو برای من خیلی جالب بودند ببینند اولی در مورد تعیین فاصله  ایمنی در هنگام حادثه ی شیمیایی و دومی در مورد محاسبه ی ضخامت عایق مورد نیاز است. آلوها زبان اهالی ها وا یی است که البته هر حرفش  در اسم این نرم افزار به جای یک کلمه ایستاده یعنی آلوها مخفف است.

دوم- برای به روز کردن دانش تخصصی، تعداد زیادی سمینار و وبینار مجانی خوب توی این دنیای مدرن وجود دارد. من در چند تایی بر حسب ضرورت شرکت کردم و مفید دیدمشان. 

سوم-  تجربه ی ارتباط مستقیم با مشتری را کسب کردم، مشتریهای ما هم مهندسانی بودند در حوزه های مرتبط. برای اولین بار خواستهای مشتری را هم در مدارک تولیدی لحاظ کردم کاری که خیلی منحصر به فرد بود.

چهارم- اطلاعات عمومی، جغرافیایی کسب کرده ام. مثلا حالا می دانم موریتانی در آفریقای غربی است. همسایه هایش سنگال و مالی رود مرزی مهمی به نام سنگال دارند. می دانم جاماییکا کشوری  جزیره ای در آمریکای مرکزی است. می دانم اوگاندا در آفریقای مرکزی است و همسایه هایش چه کشورهایی هستند. با وجود سابقه ی طولانی استخراج نفت هنوز زیرساختهای فرآوری نفتشان خیلی ابتدایی است. نفت بسیار اسیدی ای دارد که هزینه های پالایشش خیلی بالاست به خاطر خورنده بودن شدید!

پنجم- کامنت دادن روی قرارداد های کوچک را کمی دیده ام! 

ششم- چند مورد مدارک اولیه ی فرستاده شده ی صاحبان پروژه ها برای دریافت پروپوزال را دیده ام و نکاتی که در آنها ذکر شده اند کلی توجهم را جلب کرده اند! چطور ضمانت می خواهند، چطور انتخاب می کنند و قس علی هذا!

هفتم- کمی در نوشتن پروپوزال مشارکت کرده ام.

هشتم- از رفتار حرفه ای رییس ها و همکاران نکاتی آموخته ام.

نهم- چندین مجله ی تخصصی دیده ام، ورق زده ام و مطالب جالب توجهشان را خوانده ام. کاری که قبلتر نکرده بودم!! با اینکه تیم ما هنوز خیلی کوچک و جوان است، شرکت مشترک چندین مجله ی تخصصی معروف است و هر شماره دستگردانی می شود - یعنی فرم پیوست دارد که همه باید امضا کنند که مجله را دیده اند.

دهم- سیستم اداری شرکتهای وابسته با شرکت مادر و نحوه ی مشارکت و تعاملشان در پروژه ها را تا حدی دیده ام که این هم خیلی جالب بوده!

خدا را شکر که این چیزهای جدید را دیدم و تجربه کردم.

/ 2 نظر / 69 بازدید
م و

بند نهم برای من غیر متخصص هم جالب بود. فکرش را بکن، یک روزی برگردید ایران و یک شرکت خوب و معتبر تاسیس کنید و با همه این شرکتهایی که زمانی در آنها کار کرده ای همکاری کنید[رویا]

یاسر

امیدوارم بیشتر بنویسین واقعا وی خیلی خوبی دارید خوشحالم که تونستم اینجا رو پیدا کنم [گل]