مهندسهای ناخوب

این روزها عجیبند- از دوستان عذر می‌خوام که برای بار هزارم این حرف رو میزنم- اونایی که منو می‌بینند بیشتر از شما از شنیدن این جمله یا نظایرش شاکیند.

من در شرکت «ه» با موجودات عجیبی هم کارم! یکی از این عجایب خلقت خانوم مهندسی هستند که بزرگترین معضل من در این شرکت به شمار می‌رند. ظاهرا ایشون با اینکه من از شرکت«ن» اومدم یا شاید هم نوع کار کردنم مشکل فلسفی دارند و مرتب در حال اندیشیدن تدابیر جدید برای زهر چشم گرفتن از من هستند!!!  اوایل به دلیل تازه وارد بودن من همه اش قدرت نمایی می‌کردند و حالا احتمالا جهت لج درآوردن یا اعلام برتری! چرا که به یمن حضور ما معلوم شده که ایشون به عنوان لید گروه در پروژه هنوز خیلی چیزهای پایه رو نمی‌دونند! البته این هم به معنی دانایی من نیست. من هم خیلی خیلی نمی‌دونم ولی خب...


نکته جالب توجه در مورد این خانوم اینه که ایشون ورودی دوران انقلاب دانشگاهند. به انقلاب فرهنگی خورده‌اند. دردوران تعطیلی دانشگاه ازدواج کرده اند و ... ؛ بعد از ۱۰ -۱۵ سال به دانشگاه برگشته‌اند؛ لیسانس و فوق لیسانس گرفته‌اند و در یک شرکت مشغول کار شده‌اند. یعنی تجربه کاری ایشون خیلی کمتر از سنشون و اون چیزیه که به نظر می رسه و البته رشد شخصیتشون در حد بچه‌های مدرسه‌ایه!!!!. ایشون تا قبل از ورود به شرکت«ه» که میشه کمتر از شش ماه پیش هیچ گونه تجربه کاری مرتبطی در زمینه نفت و گاز نداشته‌اند!!! ولی خب یک مزیت بزرگ دارند؛ اعتماد به نفسی در حد سقف! و به همین دلیل درباره تمامی چیزهایی که به عقلتون برسه اظهار نظر کارشناسی می‌کنند.  از اونجا که ایشون و مدیر یه رده بالاتر از ایشون- رییس گروه- هر دو از جهاتی شبیه همند یعنی هر دو هیچ وقت در شرکتهای بزرگ و با اسم و رسم(اسم و رسم به خاطر کیفیت و توانایی مهندسی منظوره) نبوده‌اند فکر منظمی ندارند و از خیلی مطالب فنی هم بی اطلاعند لذا کلی از کارهایی که وظیفه گروه ما نیست یا در قرارداد به عنوان وظیفه شرکتهای خارجی عنوان شده رو می‌پذیرند و به این ترتیب همه رو در یک هچل بزرگ می‌اندازند. از اونجا هم که خودشون در حد سقفند و البته می‌دونند که به قول معروف چی کاره‌اند؟ به همه دیگران نگاه بالا به پایین دارند و البته انتظار دارند که شمای نوعی هم مثل خودشون درباره زمین و آسمون و مدارک تولیدی گروههای دیگه در هر لحظه پونصد تا کامنت از نظر اونا فنی و از نظر من احمقانه بدی. به عنوان مثال «دست گردانی» برای این آدمها تعریف نداره. واقعا تا حالا این عملیات رو انجام نداده‌اند.!! وقتی دوستان گروههای دیگه مدارک تولیدی گروهشون رو می‌ فرستند از ماها انتظار دارند روی تمام اجزای مدارک تولیدی اظهار نظر کنیم و چو ن من زیر بار این حرف نمی‌رم فکر می‌کنند من می‌خوام کم کاری کنم یا کار رو جدی نمی‌گیرم یا می‌خوام کار خودم رو بکنم!!!! از حرفهایی که می زنند اینطور برداشت میشه.

از اون طرف هم شرکتهای خارجی که قرار بوده  طراحی بیسیک رو انجام بدند به ضعف فنی این آدمها که نماینده‌هایی بوده اند که در جلسات شرکت می‌کرده‌اند پی برده اند و مدارک رو نصفه نیمه می‌دند !!! یادمه دکتر در علی در  جشن ورودیهای جدید ما(وقتی ما ورودی جدید بودیم) در دانشگاه روی یک مطلب مهم تاکید کردند: مهندسهای خوبی بشیم که بعدها در مذاکره در مقابل خارجیها کم نیاریم و الکی امتیاز ندیم.

خلاصه دلیل این پراکنده گویی و غر غرهای ما این چیزهاست و از قدیم گفته اند«خود کرده را تدبیر نیست= موقعیت الان من!»

پی نوشت: دست گردانی فرآیندیه که در اون یک گروه خاص مدرک تولیدیش رو به گروههای دیگه ارائه می‌ده تا در صورت مشاهده نقص یا تناقض با اطلاعات فنی گروه مورد سوال نظرشون رو اعلام کنند به این منظور که مدرک خروجی دچار مشکل منطقی نباشه یا برای مدارک دیگه مرتبط مشکلی پیش نیاد.

/ 0 نظر / 2 بازدید